Neříkej vždy co víš, ale vždy se snaž vědět, co říkáš. C.A.Claudius
REKLAMA

Trochu o penězích a hodně o rukavici

18.01.2006
Včera ráno jsem zaslechla v metru část rozhovoru na téma špatné finanční situace. Jedna paní si stýskala druhé, že ty splátky na nové auto jsou tak vysoké, že se možná letos vůbec nedostanou na dovolenou k moři. Mizérie. Z toho nešťastného navztekaného tónu v hlase by člověk řekl, že se ta paní cítí nejchudší na světě.

Stavila se za mnou v práci kamarádka. Šla od soudu.
I s klientkou, co brala drogy a tak jí dočasně odebrali dítě. Absolvovala léčbu, má nového partnera (který nikdy drogy nebral), získala místo uklízečky. Už pár měsíců seká dobrotu. A soud se rozhodl, že dítě může zpátky k mámě, co snad konečně zkusí být mámou. Jen zářila, prý se cítí nejbohatší na světě.

Jeden pán má špatné období a nemá dostatek volných financí a tak si musí půjčit. Mizérie. Proto bylo třeba, jako jednu ze záruk, vystavit směnku. Bez protestu, na sedmdesát milionů. Splatnou za měsíc. Pak už bude hotovost k dispozici. Naštěstí mu každý půjčí rád, má z čeho vracet dluhy.

Když jsem si před pár dny kupovala Nový prostor, stěžoval si prodejce, že má úplně zkřehlé ruce. Mizérie. Dala jsem mu dvacku navíc, třeba si koupí nějaké pletené. Dneska mě z dálky zdravil a já mu pochválila rukavice. Moc pěkné, nové s nepromokavým šusťákem. Prý je dostal od nějakého pána, kterému nechyběly, protože měl dvoje.

Přečetla jsem článek o tom, že si naše republika vede dobře ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi, co se týká lidí, žijících na hranici chudoby.
Odborné studie a statistiky se mají fajn.
Umí si uměle stanovit hranici, za kterou již začíná chudoba. Hranice v lidských myslích fungují, ale na úplně jiných základech. Stojí nejen na objektivních skutečnostech, ale hodně na pocitech a vnímání každého z nás.
Různí lidé, různé sociální postavení a s tím logicky spojené různé vnímání slova „chudoba“. Znám lidi, jejichž majetky se počítají v řádech stovek milionů a přesto mají pocit, že jim hrozí nouze. Znám lidi, co sotva vyjdou z platu a přesto se necítí chudí. I přesto, že místo večeře v luxusní restauraci mají obyčejné párky s bramborovou kaší doma.

Vždycky můžeme mít víc než právě máme, ale pocit, že jsme bohatí nepochybně s objemem našich hmotných statků souvisí jen vzdáleně. Tak proč se zlobit, že letos projdeme Šumavu místo exotických krajin, zvlášť když nás doma čekají zdravé děti a na rukou hřejí rukavice.

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Napsala letinka 18.01.2006, 11:55:00

Komentáře

(Sharkan - Mail - WWW) Vloženo 18.01.2006, 12:05:00
Hezké zamyšlení, děkuji za ně.
Taky mám chvíle, kdy se cítím strašně chudý. A jindy si připadám nesmírně bohatý. A ani jedno nesouvisí s penězi.

(Kyklop - Mail - WWW) Vloženo 18.01.2006, 13:20:07
Myslím, že jsem si nikdy nestěžoval a vždycky si myslel, že jsem hrozně "bohatý" a v pohodě - stačí se podívat na obyčejné lidi v Rusku, Rumunsku a nebo v Bangladéši, v Etiopii, Iráku atd. atd. Každé dvě vteřiny umře na světě jedno dítě hlady, tak proč tady kňučíme? Nemáme na to právo. Toto mrknutí jinam funguje spolehlivě. Dovolím si jeden obrázkový odkaz k tématu: http://www.kyklop.bloguje.cz/192189_item.php
Měj se fajn.

(ringo - Mail - WWW) Vloženo 18.01.2006, 14:17:03
Lidé mají tendenci se dívat za plot, jestli tam není tráva zelenější a své "bohatství" porovnávají s bohatstvím druhých. Navíc si myslím, že u nás patří k folklóru zanadávat si mj. i na peníze.
Ono to o penězích částečně je, čím jich je méně, tím jsou důležitější.
Někteří moji známí dnes hodně investují do nudy a sami nejsou žádné akce schopni. (Co dělat na vrcholu hory, kde nic není, dokonce ani lanovka tam nevede!)

Ale ani si nemyslím, že třeba závist je vždy něco špatného. Tedy v rozumné míře. Já závidím, když třeba někdo jede na dovolenou mezi nilské krokodýly, kam bych se chtěl také podívat. Což ale neznamená, že někomu něco nepřeji, moc dobře vím, kam jsem peníze za případnou dovolenou dal.
A teď mě omluvte, jdu nadávat, že nejedu na dovolenou, nebude sluníčko a budu protivnej...:-).

(Alka - Mail - WWW) Vloženo 18.01.2006, 15:32:44
Také mám asi troje rukavice. Taky mi teď byla zima na ruce. Protože jsem líný ty rukavice vyhrabat z šatníku. Ano, to je stížnost. Stěžuji si na osud. Vybavil mě leností a nespokojeností. Touhou a očekáváním. Ty jsou vždy větší než realita. To mi působí trýzeň. Jsem mučedníkem svého lidství. Nikdy nebudu spokojen. A nikdy se nepolepším. :-)

Neska mi odtahli auto (Roj - Mail - WWW) Vloženo 18.01.2006, 15:52:31
Pres celou Prahu jsem jel uplne dopr... ahy 8, na KUNDratku (eL, mozna to znas). Nemel jsem hotovost, byl jsem ochotny zaplatit prikazem z GSM bankovnictvi.
Prej to nejde a auto mi nedali.
Opet jsem se dopr... avil dopr... ahy 7, kde jsem si v bance vyzvedl pr... achy. Stacilo uz jen dojet zpet dopr... ahy 8, zaplatit auto, jit na mestskou policii, zaplatit dalsi petikilo a celej den v pr... deli.
Uz dlouho jsem si nepripadal tak chudy.

(aTeo ;) - Mail - WWW) Vloženo 18.01.2006, 17:59:48
Chudoba cti netratí...
to už dávno neplatí !

(Toni - Mail - WWW) Vloženo 20.01.2006, 13:52:37
nějak mi to připomnělo písničku Není nutno a taky přímo film Tři veteráni... ono to asi bude o něčem podobném...

Roji, u nás na Praze 8 máme spoustu bank, jet až na Prahu 7, to by se na to mohl vypr...

Roji... (e.t. - Mail - WWW) Vloženo 21.01.2006, 18:13:15
... to musis mit porad nabusenou prkenici:) co mas na konte dneska nikoho nezajima:-D

jo eL... (e.t. - Mail - WWW) Vloženo 21.01.2006, 18:17:52
...parky lepsiho kalibru - treba se sirem nebo aus Wien s kasi z dobrejch brambor jsou casto lepsi nez losos zalezi na pristupu... jed jsem i samotnou kasi s tatarkou a byla dobra... zalezi vazne na pristupu...

asik nejsem chudá, (Aika - Mail - WWW) Vloženo 22.01.2006, 16:29:01
tedy vlastně.. .zcela jistě nejsem. Jednak nevyděláváme nijak exotické částky, ale měli jsme na hypotéku a takový "větší" domeček ke koupi ( snad jím jednou vezmou Dráčata za vděk:)) a onak - sic naše auto kvete, jako letní louka, ale zatím jezdí..., sic děláme rekonstrukci bytu, ale luxusu na něm nebude za mák ( s lehkým srdcem budu moct levné věci nahradit jinými :)), ale... ! Ale mám nádherné manželství, zdravé děti, šikovného školáčka a teplo domova.. a co víc? K večeři tukožroutskou polívku, páč jsem svým tělem dloouho ukazovala, že my na to máme :)))

Hezké pozdní odpoledne :-) (letinka - Mail - WWW) Vloženo 22.01.2006, 19:38:00
Sharkane, moc pěkně se četla tvá slova, a nemyslím tím jen to "díky".;-)

Kyklope máš pravdu, je dobré si tyhle věci uvědomit, když to nejde jinak. Je to výborná lekce pokory. Moje kamarádka v určitou dobu zblbla natolik, že se odmítala i vysmrkat do neznačkového kapesníku. Když už nevěděla roupama co by, rozhodla se jet na Ukrajinu, jen z rozmaru nevymetat luxusní letoviska. A vrátila se zpátky s nohama na zemi. Díky za ty dary. Na druhou stranu si myslím, že je mnohem lepší, když člověk nepotřebuje srovnávat. Nevím jestli to budu umět vysvětlit, ale nejspíš není úplně ideální připadat si bohatý, protože mám starého favorita a soused rozpadající se 120. Člověka strašně svazuje neustále porovnávat své možnosti s možnostmi druhých lidí, stojí to cenný čas. Místo toho, abychom se ptali co vlastně je důležité pro nás osobně. Vidím jako nezbytné chtít víc a jít dál, jen by to myslím mělo člověku rozhled rozšiřovat ne zužovat. Nicméně vím, jak jsi to myslel a díky za zajímavý názor. :-)

ringo pokud člověka závist nežere, je to docela milá emoce. Často někomu něco závidím a přitom je mi u toho strašně hezky, protože lidi, které mám ráda mohou dělat věci, které mi připadají úžasné a já je nemám, z různých důvodů. Mimochodem krokodýli mi připadají taky fascinující, tuším, že patří mezi pár tvorů na Zemi, kteří jsou tak geniálně postavení už od počátku svého vývoje, že se jejich stavba těla vůbec nezměnila, tedy kromě velikosti pochopitelně. :-)

Tedy Alko, jsem skutečně nespokojená! Doufám, že tvá lenost nezpůsobí omrzliny tvých končetin, protože jinak přijdu (minimálně dočasně) o tvá povídání, čímž se budu cítit ochuzená. :-(

Hele Roji, se mi zdá, že máš nějaký antiprotekční přístup. U Siemensu nikdy vypnuté semafory a auto ti odtahují daleko. Musíš si to umět zařídit, moje skončilo naposledy na Strahově a policii jsem to to vysvětlila za stovku. Ale vážně s tebou cítím, doufám, že alespoň budeš zocelen tvrdou zkušeností. .;-)

aTeo nejsem tak pesimistická, pořád si myslím, že záleží jen na každém z nás jaký směr nabereme a zda nás chytne pozlátko nebo chceme víc. ;-)

Toni moc pěkný film ;-)

e.t. až jsem dostala hlad, jen nevím jestli bych si dokázala z tebou nabízených alternativ rychle vybrat. Miluju lososa a miluju brkaši. Ale ono to není o chuti, spíš o tom jestli člověk dokáže nelitovat sám sebe a nemít vztek na svůj svět, že musí jíst brambory a ví, že nemá na lososa.;-)

Moc hezká slova Aiko, hezky se četla. Tuším, že by ti i leckterý milionář měl co závidět.;-)

(ngvadi - Mail - WWW) Vloženo 23.01.2006, 12:59:02
letinko, ty tvoje články se tak pěkně čtou, každej z nich je perla, která se i v seriózních novinách a časopisech objeví jednou za uherák... díky ti za ně, myslim, že ten, kdo tě čte, si na chudobu stěžovat nemusí:)))

2 eL (ringo - Mail - WWW) Vloženo 24.01.2006, 09:36:28
Jsem rád, že to vidíš také tak.

Nedávno jsem byl na návštěvě u lidí, kteří si stěžovali, jak to mají těžké, protože jak teď najednou hodně zbohatli, tak jim nikdo neporozumí, nebaví se s nimi tak, jak by si přáli, a navíc je pomlouvají a peníze jim nepřejí. "Ach my bohatí to máme velice těžké," říkala dražší polovička. Prostě ta lůza nechápe, že ty peníze jsou zasloužené. Po hodinovém monologu se dokonce pochlubili výplatami, na které by státní zaměstnanec po třech letech služby nebyl ani trochu hrdý:-), průměrné mzdě se to ani nepřibližovalo.
Tím se potvrzuje, že slovo bohatství je opravdu hodně relativní:-).


Přidání komentáře...